Powstawaniu pleśni i grzybów sprzyja zbyt duża wilgotność powietrza. Jeśli mieszkanie jest niewłaściwie wietrzone, a ocieplenie budynku zostało wykonane niedokładnie, bardzo szybko możemy zyskać nowych lokatorów na ścianach, w okiennych wnękach oraz przy suficie.
Od 30 maja nie musimy już nosić masek na zewnątrz (chyba że w tłumie, w którym nie jesteśmy w stanie zachować odległości 2 m), jednak wciąż obowiązuje nakaz ich noszenia w zamkniętych przestrzeniach, a zwłaszcza w sklepach, w których przewija się dużo ludzi. Regulacje prawne są niejasne, klienci się buntują. Jednak maski w sklepie po prostu warto nosić, dla ochrony zdrowia własnego oraz innych - pozostałych klientów i przede wszystkim pracowników sklepu. Sprawdziliśmy ile i gdzie znajduje się grzybów i pleśni na półkach sklepowych.
Oddychanie... To podstawowa funkcja życiowa - bez niej przeciętny człowiek umarłby w ciągu około 3 minut (choć rekordziści potrafią wstrzymać oddech nawet na ponad 10 minut!). Wdychając powietrze, dostarczamy tlen komórkom, gdzie następnie jest on wykorzystywany do wytwarzania energii – to bardzo uproszczona definicja procesu oddychania, jednak oddaje jego istotę. Oddychanie to naturalna i samoistna czynność, więc rzadko się nad nią zastanawiamy. A powinniśmy! Ważna jest nie tylko odpowiednia technika, ale też jakość powietrza, które wdychamy. To ostatnie pozostawia niestety wiele do życzenia. Oprócz różnego rodzaju zanieczyszczeń znajdziemy w nim także wiele drobnoustrojów - niektóre z nich są dla nas niegroźne, niektóre jednak przyczyniają się do powstania wielu chorób oraz znacznego obniżenia komfortu życia.
Jak podaje raport: “Aby spełnić zapisy prawa Polska musi zredukować emisję pyłu PM2.5 o 89,6 tys. ton względem 2005 r. Do 2018 r. (14 lat) emisja pyłu PM2.5 spadła o 24,3 tys. ton. Oznacza to, że przez następne 12 lat Polska musi zredukować emisję o 66,3 tys. ton. Aby tak się stało tempo zmian antysmogowych musi być trzykrotnie wyższe.”
© Copyright 2024 AIR FOR LIFE POLSKA. All Rights Reserved.